Nemovitostní fondy mají své místo v portfoliu

Pokud zrovna nemáte na účtu několik milionů korun, abyste koupili nemovitost, kterou následně můžete pronajímat a pravidelně čerpat dividendu, tak mám pro Vás řešení. 

Tím řešením je nemovitostní fond. Jde o velmi podobnou formu kolektivního investování jako například u dluhopisových fondů či akciových, drobní investoři pravidelně investují do nemovitostních fondů a díky tomu se stávají podílovými vlastníky majetku fondu podle výše své investice pochopitelně. Zde Vám „stačí“ i několik stovek korun měsíčně, nemusíte mít na účtu miliony korun, abyste začali využívat sílu nemovitostí a dlouhodobých pronájmů.

Výhody nemovitostního fondu:

  • Investice do hmotných aktiv – mohu si „šáhnout“ na svoji investici, tedy nemovitost
  • Výnos plyne z pravidelného pronájmu kanceláří, bytů, obchodů apod.
  • Diverzifikace portfolia v podobě několik desítek nemovitostí
  • Reálná ochrana před inflací
  • Reálně stabilní výnos
  • Nezávislá investice z pohledu vývoje akciového či dluhopisového trhu
  • Oceňování nemovitostí probíhá zpravidla 2x do roka formou znaleckých posudků

Do čeho fondy investují?

Fondy investují do určitých typů nemovitostí, záleží vždy dle typu fondu a jeho investičního záměru. Pro ilustraci zde uvádím z mého pohledu jeden z nejlepších tuzemských nemovitostních fondů: Fond realita, který je nedílnou součástí portfolií mých klientů, tento fond je určen na budování střednědobé rezervy a používáme jej jako diverzifikaci celkového portfolia. 

Mezi nemovitosti, které fond vlastní patří komerční nemovitosti, administrativní prostory, výrobní prostory a haly. Tento fond se přímo zaměřuje na menší komerční nemovitosti s vysokým výnosem z pronájmu. Fond investuje pouze do nemovitostí na území České republiky, díky tomu můžete při nedělním výletě s rodinou natrefit na nemovitost, kterou „vlastníte“, a ze kterého Vám plyne stabilní výnos.

Určitě Vás zajímá výnos daného fondu, již několikrát jsem zmínil, že nemovitostní fondy nabízí stabilní a reálný výnos, tak se pojďme podívat jak je na tom náš konkrétní fond, který jsem zmínil výše.

Kolik „stojí“ fondy v poplatcích?

Nemovitostní fondy se poměrně liší vstupním poplatkem, ten se pohybuje v rozmezí mezi 1,5 – 3,5%. Výstupní poplatek dnes již žádné nemovitostní fondy neúčtují a poplatek za správu se také liší fond od fondu, pohybuje se v rozmezí od 1,5-2,5% ročně. Je tedy důležité porovnat veškeré parametry u daného fondu – výnos, poplatky vstupní, poplatek za správu, typy nemovitostí, do kterých fond investuje apod.

Nemovitostní fondy doporučuji zahrnout do celkového portfolia, abych zvýšil patřičnou diverzifikaci, nabídl klientovi ochranu jeho majetku a pozvolné budování díky nemovitostním fondům, jak jsem již napsal na začátku, tyto fondy používám především na uložení střednědobé rezervy a pozvolné zhodnocování.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dragon | neděle 24.5.2015 18:00 | karma článku: 4,37 | přečteno: 238x