Akciové fondy jsou jako manželství

Možná se usmíváte nad názvem článku, ale volil jsem jej záměrně, jelikož investice do akciových fondů není otázka několika let, ale dlouhodobé strategie a péče.

 

Akciové fondy patří mezi nejvíce agresivní fondy, se kterými se může obyčejný smrtelník potkat, ještě existují Hedgové fondy, ale o nich možná někdy příště. U těchto fondů je největší výnos, ale i ztráta.

Fungování akciového fondu Vám přiblížím v několika větách. Daný fond má na starosti tzv.: portfolio manažer, investoři vkládají své volné finanční prostředky do toho fondu za účelem zisku a portfolio manažer tyto peníze investuje do akcí společností, u kterých předpokládá růst společnosti. Portfolio manažer může za sebou mít tým analytiků, ale nemusí. Jak už to bývá, život není pohádka a u akcií to platí dvojnásob, protože hodnota investice v akciovém fondu může klesat, někdy i přímo padat třeba několik let. Z historie, ale víme, že žádné desetiletí nebylo nikdy v mínusu, vždy se trh obrátil tím správným směrem, tedy k výnosu.

Diverzifikovat umí i akciový podílový fond

Představte si, že koupíte jednu konkrétní akcii, nakoupíte jeden titul, nesete velké riziko ztráty, ale i zisku. Může se stát, že firmě se nebude dle předpokladů dařit a její hodnota akcií půjde dolů. Nyní si ale představme, že koupíme balík akcií, například 20 různých firem z odlišných odvětví. Pokud se jedné nebude dařit, tak zde máme dalších 19 titulů, které to mohou napravit, ano, opět známé slůvko diverzifikace. I v akciovém fondu, který je velmi dynamický můžeme diverzifikovat.

Portfolio manažer nakupuje do akciového fondu několik desítek akciových titulů. Ty mají pak dle své váhy ve fondu své procentuální zastoupení, od například 5% až po nepatrné zastoupení (několik desetin procenta).

Akciové fondy mají opět základní dělení:

  • Regionální členění – fond se zaměřuje například jen na firmy ve střední Evropě, jižní Asii, Japonsku apod. Zde se opět setkáváme s rozvinutými (developer) a rozvíjejícími (emerging) trhy.  Rozvinuté trhy jsou například USA, západní Evropa a Japonsko. Mezi rozvíjející trhy patří Asie, Afrika, Jižní Amerika, východní Evropa apod.

Emerging Markets jsou kolísavější než trhy Developer Markets. Na rozvinutých trzích v USA a Evropě se velké kolísání vidí velmi zřídka, ale na druhou stranu krize v roce 2008 ukázala, že i rozvinuté trhy jsou rizikové.

  • Konkrétní odvětví – akciový fond se může zaměřovat na koupi určitého odvětví, například farmacii, těžební průmysl apod. Zase i zde platí, že některá odvětví jsou rizikovější než druhá a dochází k vysoké volatilitě (kolísání).

Měnové riziko zde pocítíme nejvíce ze všech typů fondů a český investor by měl toto riziko vědět dopředu. Portfolio manažeři nakupují akcie zahraničních firem na burzách za dolary, eura či jinou měnu. Znamená to tedy, že peníze jsou automaticky směněny do požadované měny (EUR) a za ni jsou v zahraničí nakoupeny akcie požadované společnosti. Měnové riziko můžeme ošetřit nákupem fondů, které zajišťují výkonnost v českých korunách, ale zde pocítíme menší výběr akciových fondů.

První fond investuje do rozvíjejících trhů, konkrétně Asie, vidíme, že kolísavost je na místě.

Tento fond investuje do rozvinutých trhů, konkrétně západní Evropy, i zde je vysoká volatilita, ale fond si drží kladná čísla.

Akciové fondy patří mezi nejvíce agresivní fondy, ale z dlouhodobého hlediska, minimálně 5 a více let tyto fondy přinášejí očekávaný růst v podobě výnosů. Akciové fondy patří do portfolia klientů, jelikož nám přináší nejvíce očekávaný výnos, díky značné diverzifikaci celkového portfolia snížíme riziko ztráty.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dragon | čtvrtek 28.5.2015 10:00 | karma článku: 5,65 | přečteno: 234x